Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

بانک اطلاعاتی DB2

زمانی که برای انتخاب بانک اطلاعاتی سیستمهای MIS این شرکت، برای کار در پلتفرم ویندوز بین بانکهای اطلاعاتی ORACLE, IBM DB2, SQL SERVER بررسی‌ها و تست‌های متعددی را در شرکت انجام داده بودیم، بنا به دلایل عدیده در آن زمان (سال ۱۳۷۶) از میان آنها بانک اطلاعاتی DB2 محصول IBM را برگزیدیم.
بسیاری از همکاران و دوستان ما هنوز هم وقتی صحبت از آن روزها و آن انتخاب تاریخی می‌شود، می‌گویند که اگر این انتخاب را نکرده بودید شاید الان تعداد مشتریان شما بسیار بیشتر از اکنون می‌بود و همیشه یکی از دلایلی که باعث شده بود تا در بررسی‌های فنی با واحدهای انتفورماتیک مختلف دچار اشکال شویم، همین وجود بانک اطلاعاتی DB2 بود.
اینکه همه ترجیح میدهند چیزی دم دستشان و یا به سادگی در دسترشان باشد، حتی اگر نتیجه درست هم از آن نتوان گرفت. حتی اگر در کشوری باشی که از نسخه اصلی و لاینس دار نتوانی استفاده کنی و ندانی که استفاده از نسخه بدون پشتیبانی یا کرک شده آن هم درباره بانک اطلاعاتی ممکن است چه مشکلاتی را به بار آورد. اصولاً نتیجه چیز زیادی مهمی نیست و تجربه هم این را ثابت کرده است. به هر حال همیشه یک ابزار دم دستی که تنها کار ثبت اطلاعات را انجام دهد برای همه، حتی بزرگترین مجموعه‌ها کافی و حتی بسیار بوده است.
این وضعیت اما برای مشتریان ما صورتی کاملاً متفاوت داشت و هنوز هم که هنوز است، با اینکه چند سالی است که نرم افزارها را تحت پلتفرم جدید با پلتفرم سرور لینوکس و بانک اطلاعاتی MySQL تغییر داده‌ایم، هنوز هم آنهایی که ده دوازده سالی را با آن بانک اطلاعاتی بی رقیب گذرانده‌اند می‌دانند که آن انتخاب، گزینه بسیار درستی بوده است.
نه اینکه ما انتخاب درستی کرده بودیم، مسلم است که آنچه IBM طراحی و پشتیبانی کرده، زمین تا آسمان با دیگران تفاوت می‌کند. شاید همین وضعیتی که ما به لحاظ تعداد کاربران دچار آن شدیم، خود گریبانگیر IBM هم شده است و علیرغم اینکه می‌بینیم، تفاوتهای فاحشی که بین این پایگاه اطلاعاتی با دیگران وجود دارد، رتبه آن بر اساس محبوبیت در رده ششم و بعد از Postgress قرار دارد.
امنیت و پایداری معمولاً موضوعاتی هستند که در مراحل آخر تصمیم گیری به آنها توجه می‌شود و طبیعی است که هر چقدر بخواهید در این زمینه به مراتب بالاتری برسید، به ناچار باید از سهولت کار، و امکان دسترسی بدون تخصص دوری کنید. برای مثال وقتی در مورد بانک اطلاعاتی SQL SERVER صحبت می‌شود، نمی‌توان گفت راه‌اندازی و کار با آن دشوار است زیرا برای همه بدیهی است که نصب و ارتباط و همینطور کار با جداول و ابزارهای آن به سادگی برای هر فردی که اندکی آشنایی با بانک اطلاعاتی داشته باشد مسیر بوده است.
دقیقاً همین وضعیتی که برای ویندوز در مقایسه با دیگر سیستم عامل‌ها وجود دارد. اما همانطور که نمی‌توان پایداری ویندوز را به هیچ وجه با سیستم عامل‌هایی از قبیل یونیکس، لینوکس و بی‌اس‌دی و یا بالاتر از آن OS 390 یا ZOS مقایسه کرد همین امر در مورد بانکهای اطلاعاتی تحت آن سیستم عامل‌ها هم صدق می‌کند.
آی بی ام در چند سال گذشته با ارایه نسخه DB2 9.7 یک نسخه از آن را به عنوان DB2 Express-C معرفی نمود که تنها با داشتن محدودیتهایی در خصوص تعداد CPU و RAM دستگاه امکان استفاده از آن را برای همگان میسر ساخت. علیرغم اینکه استفاده از چنین بانک اطلاعاتی بی نظیر و منحصر بفردی باید رشد چشمگیری در قیاس با بانکهای اطلاعاتی متن باز از قبیل MySQL و یا Postgress می داشت، اما باز هم به همان دلایل پیشین این مسئله اتفاق نیفتاد و حتی در قیاس با نسخ رایگان بانکهای ORACLE و SQL SERVER که دارای محدودیتهای بسیاری حتی در حجم اطلاعات قابل ثبت و امکان استفاده از RAM بسیار پایین سیستم عامل داشته است، این مسئله تکرار گردید.
اما شاید این برداشت نشانگر موضوعی مهمتر باشد و آن این است که زمانی که امنیت و پایداری موضعیت پیدا می‌کند و در کنار آن با حجم عظیمی از داده سر و کار داریم، موضع دیگر ارتباطی با تعداد کاربران و محبوبیت ندارد. به تبع آن هزینه هایی هم که ممکن است یک سازمان برای دستیابی به این موضع بپذیرد قابل قیاس با موارد گذشته نیست.

بروزآوری به آخرین نسخه از بانک اطلاعاتی DB2

با دید به این مسئله برای بروز آوری سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی این شرکت و امکان استفاده از بانک اطلاعاتی DB2 چند سالی است که اقدامات جدی انجام گرفت و در سال گذشته موفق شدیم تمامی ماژولهای نرم افزاری را روی آخرین نسخه از بانک اطلاعاتی DB2 که نسخه ۱۰٫۵٫۵ آن می باشد و روی لینوکس نصب می‌گرددبا موفقیت به انجام برسانیم.
در این نگارش نسبت به نسخه ۹٫۷ تغییرات زیادی از نظر ابزارها و همچنین امکانات پشتیبانی سخت افزاری انجام شده است و استفاده از RAM در این نسخه تا ۱۶گیگ از ۴گیگ قابل پشتیبانی قبلی ارتقاء پیدا کرده است. همچنین سرعت اتصال به پایگاه نسبت به نسخ قبل افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده است. در مورد ابزارهای مورد استفاده هم بیشتر از قبل به سیستم قابل اجرا تحت MainFrame و zOS گرایش پیدا کرده و می‌توان گفت همه هم و غم روی سرعت و پایداری متمرکز شده است و از وجود ابزارهای بصری و گرافیکی هیچ اثری نیست و این بدان معناست که کار کردن با آن بسیار تخصصی و به همین ترتیب امنیت کار با آن به مراتب بالاتر رفته است. از سال ۲۰۱۳ تا کنون IBM نسخه جدید از بانک اطلاعاتی db2 ارائه نداده است و پس از نسخه ۱۰ که بطور کامل منطبق بر بانک اطلاعاتی ORACLE می‌باشد نسخه جدیدتری بروز نگردیده است.
به هر حال این مجموعه شاید با داشتن بیشترین تجربه (قریب به ۲۰ سال) در خصوص کار با این بانک اطلاعاتی و حتی ارائه برخی خدمات در سالهای گذشته برای شرکت داده پردازی به عنوان پیمانکار، شاید بتواند تجارب بسیار ارزشمند خود را در این خصوص در اختیار دیگران قرار دهد و در راه اندازی و استفاده از آخرین نسخه موجود از این بانک اطلاعاتی کمکهای شایان توجهی بنماید. در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که علیرغم همه مزایای انحصاری که در این بانک اطلاعاتی وجود دارد و علیرغم سختی هایی که در کارکردن با بانکهای اطلاعاتی بسیار ساده‌تر از آن از قبیل SQL SERVER و MySQL وجود دارد اما بنا به همان دلایل ذکر شده در بالا، برای استفاده از سامانه برنامه ریزی منابع سازمانی این شرکت از بانک اطلاعاتی MySQL استفاده نمودیم که دومین بانک اطلاعاتی محبوب دنیا در جایگاه پس از ORACLE قرار دارد، که سهولت دسترسی و کار با آن از همه ساده‌تر باشد و هم امکان نصب روی سیستم عامل‌های پایدار به غیر از ویندوز را نیز دارا باشد.

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.